5 års garanti på passive højttalere
3 års garanti på elektronik
Fri fragt ved køb over 500 DKK
Personlig betjening
Aftenåbent på chat
Paradigm Premier 200B er den største kompaktmodel i serien og er en højttaler, der leverer et overbevisende stort og detaljeret lydbillede, både til musik og film!
Paradigm 200B er lidt større end sin lillebror 100B. Begge deler den samme X-PAL diskant og på detaljerigdom ligner de hinanden. Men den ekstra størrelse giver mulighed for en 6.5” bas/mellemtone, der sammen med det bredere kabinet giver langt mere pondus og dybere basgengivelse. Den vil være et bedre valg til et større rum og kan i det fleste tilfælde gengive alle aspekter af musikken, helt uden brug af subwoofer. Premier 200B har et delvis afrundet kabinet der bidrager yderligere til afstivning og dæmpning af interne lydbølger, som i værste tilfælde kan farve lyden og give støj.
9.190,00 kr.
Beskrivelse
Specifikationer
Yderligere informationer
Paradigm Premier 200B er den største kompaktmodel i serien og er en højttaler, der leverer et overbevisende stort og detaljeret lydbillede, både til musik og film!
Paradigm 200B er lidt større end sin lillebror 100B. Begge deler den samme X-PAL diskant og på detaljerigdom ligner de hinanden. Men den ekstra størrelse giver mulighed for en 6.5” bas/mellemtone, der sammen med det bredere kabinet giver langt mere pondus.. Den vil være et bedre valg til et større rum og kan i det fleste tilfælde gengive alle aspekter af musikken. Premier 200B har et delvis afrundet kabinet der bidrager yderligere til afstivning og dæmpning af interne lydbølger.
Bas/mellemtonen gør brug af Paradigms patenterede PPA linse (Perforeret Phase-Aligning), som har til opgave at blokere ude-af-fase frekvenser, som gør lyden upræcis og skaber forvrængning. Ved at eliminere dette får du en skøn velopløst og silkeblød gengivelse af de højeste frekvenser.
“Overall I found the Paradigm 200B to be a well designed and performing speaker. The soundstage that it can throw is impressively large and makes singling out individual singers and instruments quite easy. With acoustic instruments, it is remarkable in reproducing the natural sound without coloration so that it sounds like the musician is in front of you. The bass response is good, and almost never left me wanting for more.” Chris Heinonen, Reference HomeTheater
Paradigms Premier serie er designet og bygget i Canada på deres store 220.000m2 store fabrik i Torronto. Premiere-serien er din direkte billet til lydoplevelser i ekstraordinær høj kvalitet og lytteglæde.
Butik og chat:
Man-Fre: 12:00-17:30
Lørdag: 10:00-14:00
Søndag: Lukket
Parkering: Markedspladsen 15b, 3400 Hillerød
CVR/VAT: 34 48 71 46